Title of Product:
Artur Grottger - inspiracja sentymentalnego połączenia starego romantyzmu
Country:
Poland
Century: 1800 - The 19th Century
Topic: Artur Grottger - inspiracja sentymentalnego połączenia starego romantyzmu
Image of the product:

Name of Author(s): Irena Kossowska
Name of Producer: Informacja z internetu z portalu " culture.pl"
Language/s of Product: Polish
Target Group: ogólna
Overall Evaluation: excellent
Availability of community:
Newsgroup
Objectives & Structure:
prezentuje rozwiązania artysty, takie jak: strona techniczna, nawiązania historyczne, konsekwencje akademickie, itd.
Słuchacze uzyskują wiedzę, jak traktować dorobek artysty, rozwijać go poprzez pamiętne sceny i rozpoznawać wzorce szczególnego poziomu artystycznego- wizji poetyckiej i warsztatu twórczego.
Szczególnie umiejscawia się malarstwo artysty wobec idei polskiego Romantyzmu i związków narodowo- historycznych, wątków malarstwa historycznego.
Nasuwa się możliwość stworzenia indeksu ścieżki artysty poprzez epokę, historię, konwenanse oraz środki kreacji artystycznej.
Description of contents:
Malarz i rysownik, reprezentant późnego romantyzmu czynny w Wiedniu i Lwowie. Urodzony w 1837 w Ottyniowicach, zmarł w 1867 w Amélie-les-Bains.
Pierwszych lekcji rysunku udzielał mu ojciec, malarz z wykształcenia, Jan Józef Grottger. W 1849 rozpoczął systematyczną naukę we Lwowie w pracowni Jana Maszkowskiego, korzystając także ze wskazówek Juliusza Kossaka. Studia artystyczne kontynuował w latach 1852-1854 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Wojciecha Kornelego Stattlera i Władysława Łuszczkiewicza.
Swe umiejętności warsztatowe doskonalił w okresie 1854-1859 w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Karla Blaasa, Karla Mayera, Karla Wurzingera, Petera Geigera i Christiana Rubena. W Wiedniu rozpoczął też swą karierę artystyczną współpracując jako ilustrator z poczytnymi czasopismami, "Mussustunden" i "Illustrierte Zeitung". Mieszkając w stolicy austro-węgierskiej monarchii do 1865, odbył kilka podróży: do Monachium (1858), Wenecji (1864) i na Węgry (1856, 1860, 1862), gdzie gościł w posiadłościach hr. Aleksandra Pappenheima, swego wieloletniego patrona, mecenasa i przyjaciela. Odwiedzał też Kraków (1858) i Lwów (1863), oraz ziemskie majątki Erazma i Emmy Larysz-Niedzielskich w Śledziejowicach pod Wieliczką (1855) i Jana Maszkowskiego w Barszczowicach (1860). Lwów i Kraków stały się miejscem pobytu artysty po powrocie do kraju; mieszkał ponadto w Śniatynce k. Drohobycza, należącej do Stanisława Tarnowskiego (1865, 1866), Pieniakach, Grybowie, Krynicy, Porębie i Dyniskach.
Evaluation and Comments:
Overall Evaluation: excellent
Clarity of structure, logical sequence of contents: excellent
Usability / easiness of navigation: excellent
The website is interesting / stimulating: excellent
Educational and learning value: excellent
Quality and relevancy of content: excellent
Compatibility of the content with the target group: excellent
Suitability and quality of graphic interface: excellent
Degree and quality of interaction: excellent
Exploitation of the electronic potential: excellent
Availability and quality of simulation exercises: excellent
Quality of the evaluation tools: excellent
Possibility of printing/saving material or tests: excellent
Description of how the website can be used with the students::
prezentuje zbiory pokrewnych obserwacji, historycznych osadzeń dzieł artysty i wątki demonstrujące artystyczną osobowość twórcy oraz jej rozwiniętą głębię.
Słuchacze mogą rozwijać status historyczny artysty poprzez jego sztukę i traktować jego narodowe dziedzictwo jako przedłużony testament..
Comments::
Słuchacze przyswajają idee artysty w bardzo zmysłowy sposób, również odnajdując je spektrum szczególnych wymagań artystycznych i stylizowanych projekcji.
Evaluation Date: 03.10.2009
Name of teacher: Antoni Woźniak
Name of School: Liceum Nr 8
Country: Polska
Subjects Taught: dziedzina artystyczna
Comments about this product