Title of Product:
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu jako przykład stylu romańskiego w Polsce
Country:
Poland
Century: 1000 - The 11th Century
Topic: Opactwo Benedyktynów w Tyńcu jako przykład stylu romańskiego w Polsce
Image of the product:

Name of Author(s): Małgorzata Fugiel- Kuźmińska
Name of Producer: informacja internetowa ze strony " albumy.pl"
Language/s of Product: Polski
Target Group: grupa ogólna
Overall Evaluation: excellent
Availability of community:
Newsgroup
Description of contents:
Będąc w Krakowie warto odwiedzić Tyniec, gdzie na warownej skale stoi opactwo benedyktynów z kościołem św. Piotra i Pawła. Miejsce to ma przebogatą i niezwykle interesującą historię, która sięga nawet VIII wieku przed naszą erą! Od tysięcy lat to trudno dostępne miejsce pełniło funkcje obronne, w średniowieczu znajdowała się tutaj warownia. Opactwo położone jest w niezwykle malowniczej okolicy - tutaj kończy się Jura Krakowsko-Częstochowska, a między Tyńcem a Piekarami znajduje się przełom Wisły.
Benedyktyni przybyli do Krakowa w 1044 roku, sprowadzeni przez Kazimierza Odnowiciela. Osadzeni zostali przy katedrze wawelskiej. Następnie w latach siedemdziesiątych XI wieku król Bolesław Śmiały ufundował dla części konwentu opactwo w Tyńcu. Powstała tutaj romański kościół św. Piotra i Pawła oraz budynki klasztorne, a całe wzgórze zostało ufortyfikowane. Niestety kres romańskiemu Tyńcowi położył najazd tatarski w 1260 roku - wszystko spłonęło. Tyniec odbudowano w stylu gotyckim, a następnie przebudowano w stylu barokowym.
Dlatego niestety tak niewiele zostało tutaj z okresu romańskiego... W kościele nie znajdziemy praktycznie nic. Szczęśliwie, od strony krużganków zachowała się do wysokości 5 metrów XI-wieczna romańska ściana z ciosów kamiennych. Znajdujemy tu ślady rozglifionych okienek, a przede wszystkim niewielki, ale nienaruszony portal datowany na 2 połowę XI wieku.
Na krużganki wpuszczeni zostaliśmy konspiracyjnie przez miłego furtiana (dziękujemy!!!) i w prawie całkowitych ciemnościach, z dźwiękami Ave Maria w tle (w kościele odbywał się właśnie ślub) z tzw. "partyzanta" robiliśmy zdjęcia...
Jan Adamczewski podaje, że przy okazji prac archeologicznych w latach 60. XX wieku odkryto pod posadzką prezbiterium fundamenty pierwszej romańskiej świątyni, a wśród nich - 7 bogato wyposażonych grobów opatów tynieckich (XI-XIII wiek). To właśnie tutaj znaleziono XI-wieczny złoty kielich podróżny z pateną z wyrzeźbionymi krzyżem i ręką Opatrzności, które dzisiaj znajdują się w Skarbcu Koronnym na Wawelu. Na świecie zachowały się tylko dwa takie kielichy, a jeden z nich znaleziono właśnie w Tyńcu.
Evaluation and Comments:
Overall Evaluation: excellent
Clarity of structure, logical sequence of contents: excellent
Usability / easiness of navigation: excellent
The website is interesting / stimulating: excellent
Educational and learning value: excellent
Quality and relevancy of content: excellent
Compatibility of the content with the target group: excellent
Suitability and quality of graphic interface: excellent
Degree and quality of interaction: excellent
Exploitation of the electronic potential: excellent
Availability and quality of simulation exercises: excellent
Quality of the evaluation tools: excellent
Possibility of printing/saving material or tests: excellent
Evaluation Date: 03.01.2009
Name of teacher: Kamila Kucharska
Name of School: CKU
Country: Polska
Subjects Taught: sztuka piękna
Comments about this product